FAR AYARI

far-ayari-1

Doğru Far Ayarı ?

Doğru far ayarı, genellikle hafife alınan çok önemli bir güvenlik sorunudur. Ön farlar çok alçak ayarlanırsa, karanlıkta görüş alanı sınırlanır. Çok yükseklerse, göz kamaştırırlar ve diğer yol kullanıcılarının görüşünü bozarlar.

Yolunuzu aydınlatmak için kaliteli farlara sahip olmak önemlidir. Ancak, bu ampuller doğru şekilde yola hedeflenmedikleri takdirde bir işe yaramazlar ve bu, birçok araç sahibinin bir araba sahibi olduğunda unuttuğu veya tamamen ihmal ettiği bir şeydir.

Zaman veya yalnızca ampulün değiştirilmesi, bir arabanın farlarının yanlış hizalanmasına neden olabilir. Bu, gece sürüş sırasında büyük bir sorun olan görüş mesafesinin azalmasına neden olabilir. Saatte 90 km hızla giderken, yolda bir engele rastlanırsa çarpışmayı önlemek için yalnızca 1-2 saniyeniz var. Yanlış hizalanmış ışıklar tepki sürenizi sıfıra indirebilir. Bu durum güvenliğinizi ciddi bir tehlikeye sokabilir. Bu yüzden doğru yapılandırılmış bir far ayarı hem güvenliğiniz hem sürüş konforunuz için göz ardı edilemeyecek bir etkendir.

Profesyonel ekimiz aracınızın far ayarlarını en doğru yapılandırma için tüm gerekli ekipman ve bilgiye sahiptir. Bize ulaşın, yolunuzu aydınlatalım.

far-ayari-2

Far ayarının önemi

Gece yolculuk sırasında zayıf bir görüşle karşılaşmak, herhangi bir aracı kör bir şekilde sürmek kadar tehlikelidir. Bilginiz olsun, eğer farlar zemin seviyesinde çok fazlaysa, aynı şekilde sürücünün yoldaki görüşünü azaltabilir, farlar sürücünün gözünün üzerinde çok yüksek olsa bile, ışığın yönü ışığa göre olmadığından faydasız olacaktır. sürücünün ihtiyaç duyduğu rahatlık.

Dahası, farlar yoldaki büyük ölçüde daha alçak bir zemin seviyesindeyse, sürücünün engellerin veya kör dönüşlerin nerede meydana gelebileceğini anlamasını zorlaştırarak yoldaki mesafeyi görmede sürücünün görüşünü etkileyecektir.

Teknik olarak, tasarım mühendisleri, sürücünün düz veya aşağı doğru sürüş sırasında farları nasıl tutacağına bağlı olarak doğru şekilde yönlendirilmiş farların belirlenmesinin oldukça zor olduğunu söylüyorlar. Işınlar olması gerektiği gibi doğru ölçülmezse, doğru şekilde nişan alma konusunda kesin olmama ve dolayısıyla hizadan çıkma ihtimalleri olabilir.

Sürüşe odaklandığımızda, özellikle gece seyahatinin söz konusu olduğu durumlarda, kaynaklarımız, farların sürücünün görüşüne iyi bir şekilde rehberlik edebilecek doğru şekilde yönlendirilmesinin ne kadar zor olabileceğini ortaya çıkardı.

Sistem mühendislerinin belirli teknik yönleri altında, yol farları üzerindeki herhangi bir aracın taklit edildiği ve yaklaşık% 3 ila% 30 fazla parlaklığa neden olan yaklaşık% 10 yakınlıkta bir anket verilerini hesapladıklarını ve araştırdıklarını belirtiyorlar. Herhangi bir aracı sürerken doğru hedefleme düzenlemeleri ve yönergeleri için gereklidir. Şaşırtıcı bir şekilde, çoğu zaman aşağıdaki nedenlerden dolayı sorunların çoğunun ortaya çıktığı araçtaki fiziksel düzeltme ayarlarından dolayı ışıkların görevlileri sorumlu olmuştur:

  • Ağırlığı fazla olan bagajlar, aracı çalıştırırken aracın akü gücünün azalmasına neden olur, akü gücü her iki uçtan bölünür ve farlar tarafından tüketilen güç enerjiyi çeker, aynı şekilde motorun elektromekanik ön kısmı da enerjiyi çeker. Aracı ileri itme marjını korumak için pillerin aşırı miktarda olması.
  • Far camının yanmakta olan ışıktan kaynaklanan ısı.
  • Bütün bunlarda, benzin deposu yakıt seviyesi ağırlığı bile rol oynar.
  • Yolun engebeli yüzeylerinde ve dik tırmanışlarda sürerken karşılaşılan sorunlar.
  • Aşırı sıcak yüzeylerde veya hatta sulu yüzeyler içeren aşırı soğuk veya buzlu yollarda sürüş sırasında yol yüzeyindeki lastik basınçları.

Arkadaki aşırı bagaj ağırlıklarından veya hatta değişen voltaj güçlerine sahip değiştirilmiş ampullerin takılmasından kaynaklanıyor olabilir. Herhangi bir sürücünün yolda seyahat ederken görüş mesafesini sınırlaması için aracın ön ucundan en az 2,5-3 mt uzakta olması gerekir.

far-ayari-3

Far ayrı, Far düzeltme, Far görüş açısı, araç lamba ayarı, oto far ayarlama, far düzeltme, far açısı düzeltme, gece görüş ayarı, gece görüş far ayarları,

Far ayrı, Far düzeltme, Far görüş açısı, araç lamba ayarı, oto far ayarlama, far düzeltme, far açısı düzeltme, gece görüş ayarı, gece görüş far ayarları,

TOP