Rot Balans Servisi olarak uzman kadromuzla hizmetinizdeyiz

rot-balans-servisi

Neden dengeli lastiklere (Balans Ayarı) ihtiyacınız var ?

Rot Balans Servisi dengeli bir sürüşün anahtarıdır. Dengenin mutlu bir yaşamın anahtarı olduğunu söylüyorlar ve lastikleriniz konuşabilseydi, kesinlikle aynı fikirde olacaklardır. Doğru şekilde dengelenmiş tekerlekler sadece düzgün sürüş yapmanızı sağlamaz; ayrıca gürültüyü, titreşimi ve erken diş aşınmasını azaltırlar. Dengesiz lastiklerinizin olduğunu hissederseniz veya yol tutuşunuz bozulursa, durun ve tekerlek dengenizi kontrol etmemize izin verin.

Neden Balans Ayarı Yaptırmalısınız ?

Rot Balans Servisi bünyesinde bir lastik ve jant düzeneği içindeki ağırlık farkını belirlemek için bilgisayarlı tekerlek dengeleyicileri kullanır. Bilgisayarlı balans makineleri, bir montajdaki ağırlık dağılımı sorunu alanlarını tanımlayan son derece hassas makinelerdir. İdeal olarak, bir lastik ve tekerleği birbirini tamamlamalı ve her ikisi de montaj boyunca eşit miktarda ağırlık muhafaza etmelidir.

Kusursuz bir montajda, hava lastik boyunca eşit olacak ve tekerlek şekli mükemmel şekilde yuvarlak olacaktır. Ancak, lastikler ve jantlar neredeyse hiçbir zaman mükemmel değildir. Aslında bazı lastik üreticileri, bir lastiğin en hafif kısmını işaretler, böylece sürücüler onu tekerleğin en ağır kısmıyla kolayca eşleştirebilirler. Hem zaman hem de normal lastik ve jant kullanımı da, lastik ve jant düzeneğinin ağırlık dağılımına kademeli olarak dengesizlik ekleyecektir. Bir tertibat içindeki en küçük ağırlık farkı, büyük miktarda hasara ve rahatsızlığa neden olabilir.

Bilgisayarlı Rot Balans Servisi hizmeti, arabanızın tekerleklerinin dengesini fabrika spesifikasyonlarına döndürecektir.

Rot başı nedir ve nasıl çalışır?

Arabanızın direksiyon kremayeri veya şanzımanı (araca bağlı olarak), aracınızın şasisine sabit bir konumda civatalanmıştır. Ancak aracın tekerlekleri, yoldaki düzensizlikleri gidermek için yukarı ve aşağı hareket eder ve ayrıca direksiyonu çevirdiğinizde sağa ve sola hareket eder. Bağlantı çubuğu ucu, direksiyon tertibatının rot kolu ile direksiyon mafsalı arasına bağlanır. Bir bağlantı çubuğunun, bu hareketleri karşılamak için bir bilyeli ve yuvalı mafsal vardır. Arabalarda tipik olarak her iki tarafta iki rot ucu bulunur: bir iç rot ucu ve bir dış rot başı - her tarafta iki set olmak üzere toplam dört tanesi. Bağlantı çubuğu uçları genellikle kalıcı olarak greslenir, ancak bazılarında, satış sonrası olanlar da dahil olmak üzere yeniden yağlama için Zerk bağlantı parçaları olabilir. Bağlantı çubuğu uçları ayarlanabilirdir ve doğru ön tekerlek hizalaması için hassasiyet önemlidir.

Rot başlarını değiştirmeyi ne zaman düşünmelisiniz?

Araç gezinirken, çekerken veya erken lastik aşınması. Gevşek bağlantı çubuğu uçları, aracın düz ilerlememesine neden olabilir. Ayrıca ön lastiklerde aşırı lastik aşınması fark edebilirsiniz.
Eksik, hasarlı veya sızdıran lastik pabuç veya körük. Dış bağlantı çubuğu ucundaki gres, kauçuk bir conta ile tutulur. Conta başarısız olursa, gres dışarı sızacak ve bağlantı yol kirleri tarafından kirlenecek ve aşınacaktır. İç bağlantı çubuğu uçları uzatılabilir körüklerle korunmaktadır. Körük yırtılırsa ve erken fark edilirse, yalnızca değiştirilmesi gerekir.

Rot başı değişimi, bileşende bariz gevşeklik. Mekanikçiler, bir bağlantı çubuğu ucunda aşınma olup olmadığını belirlemek için belirli testleri kullanır. Örneğin, dış bağlantı çubuğu ucundaki bilyeli saplamanın dönmeye karşı direnci ölçülebilir ve orijinal ekipman üreticisinin (OEM) spesifikasyonlarıyla karşılaştırılabilir. Bununla birlikte, herhangi bir alet kullanılmadan, bilyeli saplamada tespit edilebilir herhangi bir oynama, bağlantı çubuğu ucunun değiştirilmesi gerektiğini gösterir. Aşırı oyun aynı zamanda parmak hizalamasının düzgün şekilde ayarlanmasını da imkansız hale getirecektir.

Tıkanma sesleri, yumuşak direksiyon eksikliği. Dönüş sırasında süspansiyondan kaynaklanan gürültü veya direksiyon simidini çevirdiğinizde bağlanma, rot ucu kusurlarından kaynaklanıyor olabilir. Direksiyon kremayeri veya hidrolik direksiyon yardım sorunları da bu sorunları açıklayabilir. Rot başı değişimi

ST Rot Balans Servisi Ayrıcalıktır...

Lastik ve tekerlek tertibatları, sürücüler için çok sayıda soruna neden olabilecek çeşitli ağırlık farklılıklarına eğilimlidir. Aracınızda titreşimler yaşarsanız, lastiklerinizden gıcırtılar duyarsanız veya aracınızın bir yönde çekildiğini hissederseniz, lastik ve tekerlek gruplarınızdan biri veya daha fazlasının yeniden dengelenmesi gerekebilir.

ST Oto Servisi bünyesindeki uzman personelimiz tüm dengeleme ihtiyaçlarınıza yardımcı olmak için burada. Bu işlem sırasında uzmanlarımız tekerleğinizi bilgisayarlı tekerlek balans makinesine takıp döndürür. Servis personelimiz, bilgisayarlı tekerlek dengeleme ekipmanımızdan aldığımız bilgilerden hareketle, titreşimleri azaltmak ve montajın daha sorunsuz dönmesine yardımcı olmak için belirtilen alanlara ek ağırlık uygulayacaktır.

Lastikleriniz ve tekerlekleriniz uygun şekilde dengelendiğinde, genel olarak daha yumuşak bir sürüş, daha fazla kontrol ve daha uzun ömürlü lastiklerin keyfini çıkarabilirsiniz.

TOP